Ricochet je hra pro dva (nebo 4) hráče a je v mnohém podobná squashi, ale přesto jiná. Je pomalejší, má jednodušší techniku a mohou ji hrát i méně zdatní sportovci, je to velice perspektivní a dynamický sport, výrazně podporující fyzickou výkonnost. Je výborný pro zvýšení pohyblivosti, posílení organismu a protažení těla. Ricochet je nový raketový sport, který je nejen výbornou prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním, ale zároveň dobrou zábavou. Ricochet je ideálním řešením pro všechny, kteří chtějí získat zdravotní a sportovní kondici a nemají příliš volného času.
Hráč se snaží hrát tak, aby v rámci pravidel donutil soupeře udělat chybu a tím získal bod. Zápas vyhrává ten hráč, který vyhraje tři sety.
Ricochet je hra pro dva hráče. Míček se může odrážet od stěn a stropu, musí se však dotknout čelní stěny. Hráči nemohou hrát přímo o zadní stěnu. Po dotyku čelní stěny se může míček dotknout nejvýše jednou podlahy (lze hrát i "z voleje"). Dotkne-li se míček čelní stěny pod červenou čárou, akustický signál oznámí míček mimo hru "aut". Červené čáry na podlaze vymezují dva čtverce pro podání; první hráč podává ze čtverce vpravo. Při podání musí hráč stát alespoň jednou nohou ve čtverci pro podání. Hráč má na podání jeden pokus. Body můžou získat oba hráči, bez ohledu na to, kdo podává. Pokud hráč udělá chybu při podání, získává protihráč bod. Zápas se hraje na 3 vítězné sety. Set získá hráč, který dosáhne jako první 15 bodů. Hráč musí zvítězit rozdílem 2 bodů. Pokud se nedaří set dohrát, vyhrává hráč, který první dosáhne 21 bodů ( bez ohledu na pravidlo o dvoubodovém rozdílu – je tedy možný výsledek 21:20).
Nejčastěji se objevující chyby při hře, při kterých soupeř získává bod:
• míček spadne dvakrát na zem, dříve než ho hráč odehraje
• míček zasáhne infračervenou zónu
• míček se dotkne čáry na zadní skleněné stěně nebo prostoru nad čarou
• míček se dotkne podlahy dříve než zasáhne čelní stěnu
• hráč míček odpálí, ale ten se nedotkne přední stěny
Kurt na ricochet je 8m dlouhý, 5,5m široký a vysoký 2,7m. Stěny a strop jsou sestaveny z mimořádně odolných panelů z vysoce kvalitních vláken, zadní stěna ze speciálně tvrzeného skla. Na podlaze a přední stěně jsou nakresleny červené čáry vymezující hrací plochu. Šedé čáry na podlaze a značky na postraních stěnách pak opticky pomáhají hráčům v orientaci. Zadní skleněná stěna má ve spodní části ( pod čárou značící aut ) lehký, také průhledný nátěr usnadňující orientaci. Celá místnost je osvětlena nárazuvzdornými světly zapuštěnými do stropu.
Raketa na ricochet je menší a lehčí než raketa na squash. Extrémně lehké rakety snižují riziko poranění rukou, paží a kloubů, což je zvláště vhodné pro ženy a děti, které se s těmito raketami cítí bezpečně a pohodlně. Ricochet centra nabízejí širokou škálu raket.
Když část hráčova těla přesáhne přes přešlapovou čáru a dotkne se nějaké části dráhy, zařízení nebo budovy (konstrukce budovy) během hodu nebo po něm.
Míč na ricochet má stejné rozměry jako squashový míček, je ovšem vyroben z jiného materiálu. Hráči si podle své výkonnosti mohou vybrat ze tří rozdílných, barevně rozlišených druhů míčků, které mají rozdílnou rychlost a sílu odrazu. Díky tomu mohou i začátečníci hrát plynulou hru.
Pro ricochet se používají tři druhy míčů, přizpůsobené různým úrovním hráčů:
• červený míč pro začátečníky
• fialový pro pokročilé
• šedý pro závodní hráče